Akt poświadczenia dziedziczenia
Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Notarialne poświadczenie dziedziczenia odbywa się przy udziale wszystkich osób zainteresowanych, czyli osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi, a także osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne.
Procedura wydawania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza jest o wiele szybsza i wymaga spełnienia minimum formalności.
Dokumenty i informacje potrzebne do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia:
- Dokumenty tożsamości osób stawających do aktu (dowód osobisty, paszport, karta pobytu, możliwe jest także stwierdzenie tożsamości poprzez aplikację mObywatel),
- Odpis skrócony aktu zgonu,
- Numer PESEL i ostatnie miejsce zwykłego pobytu osoby zmarłej,
- Odpisy skrócone aktów stanu cywilnego wszystkich spadkobierców tj. odpisy skrócone aktów urodzenia, a w przypadku małżonka spadkobiercy oraz spadkobierców, którzy zmienili nazwisko po zawarciu związku małżeńskiego – odpisy skrócone aktów małżeństwa,
- Testament, jeśli został sporządzony,
- Numer księgi wieczystej, jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość.
Opłaty
Za wykonywane czynności notarialne notariusz pobiera wynagrodzenie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, powiększone o należny podatek VAT.
W celu ustalenia wysokości opłaty prosimy o kontakt osobisty bądź telefoniczny z Kancelarią.
Obowiązki po akcie poświadczenia dziedziczenia
Po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia każdy ze spadkobierców ma 6 miesięcy, aby zgłosić nabycie spadku do właściwego urzędu skarbowego. Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym. W celu zgłoszenia należy wypełnić formularz SD-Z2, którego wzór znajdą Państwo w zakładce „Przydatne linki”.
Jeśli w skład spadku wchodziła nieruchomość, dla której jest prowadzona księga wieczysta spadkobiercy powinni ujawnić się jako współwłaściciele w dziale II księgi wieczystej. Wzór wniosku o wpis w księdze wieczystej znajdą Państwo w zakładce „Przydatne linki”.
Skontaktuj się z nami!